Розвиток мислення старших дошкільнят

8 октября 2016 - Администратор

Ні для кого не секрет, що високий рівень розвитку логічного мислення є однією з важливих умов успішного навчання в школі. Тому багато батьків задаються питанням, як же ефективно розвивати мислення своїх дітей? Це питання актуальне, як для батьків, так і для педагогів.

А. В. Петровський стверджував, що здатність до мислення не дана дитині при народженні в готовому вигляді. Мислення – це результат процесу розвитку дитини, її пізнавальної діяльності.

Оскільки провідним видом діяльності у дошкільнят є гра, то цю потребу необхідно використовувати для вирішення певних завдань. Керуючи грою, організовуючи життя дітей у грі, ми впливаємо на всі сторони розвитку особистості дитини: на почуття, на свідомість, на волю, на поведінку в цілому. У грі дитина набуває нові знання, вміння, навички. Ігри, що сприяють розвитку сприйняття, пам'яті, мислення, розвитку творчих здібностей, спрямовані на розумовий розвиток дитини в цілому.

Хотілося б запропонувати ряд математичних ігор, які можливо використовувати батькам вдома з метою активізації розумових процесів, пізнавальної активності дітей.

Ігри на площинне і об'ємне моделювання

У процесі гри даної групи силует, споруда, картинка моделюються на площині. До таких ігор можна віднести гри-головоломки: «Танграм», «Пентаміно», «Сфінкс», «Колумбово яйце», де спеціально підібраного набору фігур треба скласти фігуру-силует, використовуючи весь запропонований набір фігур. Ці ігри сприяють розвитку в дітей уміння грати за правилами й виконувати інструкції, наочно-образного мислення, уяви, уваги, розуміння кольору, величини і форми, сприйняття, комбінаторних здібностей.

Дані ігри можна купити в магазині, а можна з легкістю виготовити самостійно (скористайтеся інтернетом для отримання схем і завдань, а також і флеш-ігор) і в захоплюючій формі, розвивати вміння орієнтуватися в просторі, проявляти наполегливість і кмітливість.

Ігри на трансформацію (перетворення)

До них відносяться геометричні головоломки (із сірників, лічильних паличок) на побудова, зміна фігур, перетворення однієї в іншу із збереженням кількості сірників. Наприклад, човен перетворити в ракету, будиночок під прапорець. Приклади завдань також широко представлені в інтернеті. Також є і збірники завдань, які можна брати з собою, в компанії Мосігра є набір головоломок на кольорових картках.

Такі ігри розвивають варіативна мислення, просторові уявлення. Система використання ігор на трансформацію дозволяє надалі самим дітям придумувати завдання одне для одного.

Приклад головоломки: Попросіть дитину скласти 6 однакових квадратів 17 сірників так, як показано на рисунку. А потім прибрати одну з сірників так, щоб вийшло 5 квадратів.

Логічні ігри з перетином, вибудовуванням алгоритмів, зміною властивостей фігур за певними правилами.

В цих іграх, як правило, використовується дидактичний посібник «Логічні блоки Дьєнеша». За допомогою даного посібника, діти навчаються класифікувати, порівнювати, узагальнювати предмети за різними ознаками. Розвиваються пізнавальні процеси сприйняття, пам'яті, уваги, уяви.

 Австралия  Австрия  Антигуа  Аргентина
 Армения  Багамские  Барбадос  Беларусь
 Белиз  Бельгия  Болгария  Бора-Бора
 Ботсвана  Бразилия  Великобрит  Венгрия
 Вьетнам  Германия  Греция  Грузия
 Дания  Доминиканс  Египет  Зимбабве
 Израиль  Индия  Индонезия  Иордания
 Испания  Италия  Кабо-Верде  Камбоджа
 Канада  Катар  Кения  Китай
 Латвия  Ливан  Литва  Маврикий
 Мадагаскар  Малайзия  Мальдивы  Мальта
 Марокко  Мексика  Монако  Нидерланды
 Норвегия  ОАЭ  Оман  Перу
 Польша  Португалия  Россия  Румыния
 Сейшельски  Сербия  Сингапур  Словакия
 Словения  США  Таиланд  Таити
 Танзания  Тунис  Турция  Украина
 Фиджи  Филиппины  Финляндия  Франция
 Хорватия  Черногория  Чехия  Чили
 Швейцария  Швеция  Шри-Ланка  Эквадор
 Эстония  ЮАР  Ямайка  Япония